top of page

 

Pierwsze trzy krótkie słuchowiska napisane zostały w roku 1958 i emitowane przez Rozgłośnię Radiową w Poznaniu na przełomie lat 1958/1959. Były to kilkuminutowe audycje, dotyczące zagadnień przemysłowych, związanych przede wszystkim z zakładami produkcyjnymi „Stomil”. Dopiero po przeprowadzeniu się do Warszawy napisane zostały i emitowane w I, III, IV Programie Polskiego Radia oraz Radiu BIS słuchowiska pełno czasowe (30 minut i więcej), zarówno dla słuchaczy dorosłych jak i dzieci. Łącznie wyemitowano 8 słuchowisk dla słuchaczy dorosłych, z których kilka było powtarzanych, oraz 10 słuchowisk dla dzieci, również kilkakrotnie powtarzanych, w tym dwa słuchowiska składające się z dwóch części. Jednocześnie przeprowadzone były w I Programie przez redaktor Annę Lisiecką trzy wywiady a w IV Programie dwa wywiady, przeprowadzone przez redaktor Barbarę Zembrzuską.

 

Z audycji, przeznaczonych dla dorosłych słuchaczy, należy wymienić:

 

„Plan ofensywny”, , słuchowisko napisane wspólnie z dziennikarką, p.Alicją Bastą, omawiające w sposób sensacyjny tematykę gospodarczą, emitowane w lutym 1981 roku, reżyserowane przez redaktora Sławomira Pietrzykowskiego. Z obsady należy wymienić między innymi Marka Obertyna, Witolda Skarucha, Janusza Kłosińskiego.

 

„BAZ– 100 wzywa Ziemię”, słuchowisko fantastyczno– naukowe, które otrzymało II nagrodę w konkursie Polskiego Radia „Między fantazją a nauką”, reżyserowane przez redaktora Sławomira Pietrzykowskiego. Emitowane było dwukrotnie, w marcu 1984 i wrześniu 1986 roku, a tematyką był powrót na Ziemię załogi statku kosmicznego, który utracił łączność z bazą, co wywołało problemy natury psychicznej. W słuchowisku między innymi wzięli udział: Ewa Kania, Krzysztof Kowalewski, Jacek Jarosz.

 

„Trójkąt Bermudzki”, słuchowisko sensacyjno –fantastyczne w reżyserii Jana Warynici emitowane w III Programie Polskiego Radia we wrześniu 1986 roku. Poruszona w nim została tematyka uzależniania Ziemian przez nieznane społeczeństwo, którego siedzibą jest tzw. Trójkąt Bermudzki. W słuchowisku wystąpili między innymi: Marek Bargiełowski, Krzysztof Wakuliński, Joanna Sobieska.

 

„Cztery punkty odniesienia”, słuchowisko fantastyczno– naukowe, emitowane w sierpniu 1986 roku w IV Programie Polskiego Radia. Tematyka związana jest z możliwością kształtowania ludzkich charakterów, ludzkich zdolności za pomocą wykorzystania genów zmarłych geniuszy i chęć przechwycenia wspaniałego wynalazku przez konkurencyjny kartel. W realizacji słuchowiska brali udział między innymi: Zdzisław Tobiasz, Barbara Drapińska, Ryszard Barycz, Wiesław Machowski.

 

„Termin – rok dwutysięczny”, słuchowisko fantastyczno– naukowe, reżyserowane przez Sławomira Pietrzykowskiego, emitowane w sierpniu 1989 roku oraz lutym 1994 roku. Tematyka to surowe ocenienie zachowań ludzkości przez twórców kosmosu i podanie ostatecznego terminu naprawy wszystkich błędów, do tej pory popełnianych. W słuchowisku między innymi wzięli udział: Jan Matyjaszkiewicz, Zdzisław Wardejn, Krzysztof Chamiec, Zdzisław Tobiasz, Henryk Talar, Marek Obertyn.

 

„Koniec i początek Świata”, słuchowisko science– fiction, wyróżnione w konkursie IV Programu Polskiego Radia i emitowane w maju 1990 roku. Reżyserem był Maciej Leszczyński. Tematyką jest zachłanność ludzka, która doprowadza do swojego rodzaju potopu, zniszczenie ludzkości i jej odtwarzanie przez dwójkę bohaterów. Wystąpiła Dorota Dobrowolska oraz Andrzej Ferenc.

 

„Krowa w esencji różanej”, słuchowisko oparte o nagrodzoną sztukę (dla teatru „Ateneum”), wyróżnione przez Rozgłośnię Radiową w Kielcach w roku 1988 w Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Pisarzy. Słuchowisko nie zostało emitowane, ponieważ zakulisowe opinie jednoznacznie określały, że jest to doskonała satyra na ówczesny Komitet Centralny, a więc nie istniała możliwość emisji. 

 

„Bariery”, słuchowisko, przerobione z wyróżnionej w konkursie warszawskiego teatru „Ateneum” sztuki pod tym samym tytułem, w reżyserii Marka Kuleszy. Tematyka generalnie krytykuje okres „realnego socjalizmu”, co spowodowało, że jako sztuka nie mogła być wystawiona na deskach teatralnych. Dopiero w czerwcu 1990 roku oraz w roku 1996 słuchowisko to było dwukrotnie emitowana w I Programie Polskiego Radia. Głosów użyczyli między innymi: Anna Romantowska, Zbigniew Zapasiewicz, Witold Bieliński, Jerzy Tkaczyk.

 

„Normalnie żyć”, słuchowisko współczesne, o tematyce sensacyjnej i głębokim podłożu psychologicznym, emitowane we wrześniu 1995 roku i reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego. W słuchowisku między innymi wystąpili: Marek Bargiełowski, Halina Bonarska, Katarzyna Skolimowska, Ewa Kania, Jacek Jarzyna.

 

Ze słuchowisk, przeznaczonych dla dzieci, należy wymienić:

 

„Baśń o Śnieżnym Skrzacie, Latarniku Gwiazdy Wigilijnej”, reżyserowana przez redaktora Sławomira Pietrzykowskiego. Słuchowisko to było trzykrotnie emitowane przed Wigilią, a mianowicie w 1985, 1987 i 1991 roku, a wystąpili w nim, między innymi: Anna Romantowska, Marta Lipińska, Mirosława Krajewska, Tadeusz Włodarski, Stanisław Zatłoka. Słuchowisko posiada oprawę muzyczną, którą opracowała Krystyna Młodziejewska.

 

„O parowoziku Pufciu, który nie chciał jeździć po torach”, emitowane w maju 1986 roku w teatrzyku dla przedszkolaków, w reżyserii Stanisławy Grotowskiej i opracowaniu muzycznym Krystyny Kwiatkowskiej. W słuchowisku opisane są przygody Pufcia, który koniecznie chciał jeździć po lesie oraz pływać w jeziorze. Głosów użyczyli między innymi: Jerzy Klesyk, Janina Traczykówna, Damian Damięcki, Cezary Julski.

 

„Jak Michał wiatrów szukał”. To słuchowisko, emitowane w dwóch częściach, w dniach 16 i 17 kwietnia 1987 roku, reżyserowane było przez redaktora Jana Warynicę i opowiadało historię chłopca, który po zniszczeniach, spowodowanych przez silne wiatry, postanowił udać się do Eosa, króla wiatrów, żeby uzyskać zgodę na zaprzestanie działania wiatrów. W słuchowisku między innymi wystąpili: Wiesław Drzewicz, Stanisław Zatłoka, Ewa Milde, Andrzej Ferenc, Juliusz Berger.

 

„Jak komputer Liczynek pokonał Najbrudniejszego Szkarada”, słuchowisko dla przedszkolaków, emitowane w lipcu 1987 roku, w reżyserii redaktora Jana Warynyci. Zabawna opowieść z morałem, w której opisana jest pomysłowość komputera Liczynka, dzięki której mieszkańcy Brudnej Planety znaleźli właściwa drogę do dalszej działalności. W słuchowisku między innymi wzięli udział: Ryszard Barycz, Juliusz Berger, Jacek Jarosz, Kasia Wojciechowska.

 

„Legendy Morskiego Oka”. Niniejsze słuchowisko, emitowane w dwóch częściach w dniach 23 i 24 lipca 1987 roku, oraz jako całość w styczniu 1995 roku, opowiada, w jaki sposób powstały Karpaty, przypomina góralskie legendy, w tym o Królu Wężów, o zachłanności mnichów, zaklętych w skały. Reżyserem był Janusz Kukuła, a głosów użyczyli między innymi: Mariusz Benoit, Bogusz Bilewski, Jerzy Bończak, Monika Bezak.

 

„Nauczka konika polnego” jest słuchowiskiem dla przedszkolaków w reżyserii Jana Warynyci a ze względu na zawarty w nim morał było trzykrotnie emitowane we wrześniu 1987 i 1989 roku oraz w czerwcu 1995 roku. Wzięli udział między innymi: Ewa Milde, Joanna Sobieska, Tadeusz Włodarski.

 

„Halo, tu Omega”, jest słuchowiskiem emitowanym w Teatrze Szkolnym a było trzykrotnie wykorzystane we wrześniu 1987 roku (tego samego dnia dwukrotnie) oraz w czerwcu 1995 roku. Słuchowisko reżyserowała redaktor Stanisława Grotowska a wystąpili między innymi: Elżbieta Gertner, Sławomira Łozińska, Jerzy Klesyk, Jerzy Rogowski, Stanisław Zatłoka.

 

„Mistrz Twardowski”, jest bajką dla dzieci, opartą na znanej ale lekko zmodyfikowanej legendzie, w reżyserii Andrzeja Jarskiego. Emisja odbyła się w lutym 1990 roku a głosów użyczyli: Krystyna Borowicz, Marek Obertyn, Ola Rojewska, Henryk Machalica.

 

 

 

 

SŁUCHOWISKA RADIOWE

 

 

© 2015 Prywatna strona Andrzeja Ziemowita Zimowskiego

bottom of page